A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Jamajka - Kingston - Průvodce

Když se podíváte na mapu Jamajky, zjistíte, že spousta názvů měst je stejná jako v Anglii. Najdete tu například i Oxford a Cambridge. A hlavní město? Tím je Kingston.
Místa k vidění: Devon House, Downtown, Muzeum Boba Marleyho, Národní galerie. Další informace: Ubytování, Pláže, sport a zábava, Nákupy, Výlety do okolí

Uvádí se, že má Kingston okolo 700.000 obyvatel, ale nikdo neví, jak velké toto město vlastně skutečně je, jelikož se neustále rozšiřuje díky novým stavbám na předměstí.

Historie založení města sahá do roku 1692. V tomto roce postihlo Jamajku zemětřesení a ti, kteří přežili v Port Royal, se přesunuli do tohoto místa a založili dnešní hlavní město ostrova. Downtown, tedy staré centrum, je koloniální částí města, ale bohužel dnes tato čtvrť značně chátrá. Setkáte se tu se špinavými uličkami a domy v dosti špatném stavu. Snahy o renovaci tu sice jsou, ale příliš patrné to není. Přes den jsou ulice této části živé, ale večer a o víkendech působí tato stará část Kingstonu jako město duchů a raději se jí v tuto dobu vyhněte. V chudinských čtvrtích se vyskytují gangy bojující mezi sebou a díky tomu dochází i k různým přestřelkám. Kriminalita je v této části města značně vysoká.

Většina hotelů, administrativních budov a obchodů je soustředěna v New Kingstonu, v novém centru města, které je na sever od Downtownu, směrem k Modrým horám (Blue Mountain). Toto město má své kouzlo, ale není oblastí, po které by se vám chtělo dlouze chodit. Odradí vás nedokončené stavební záměry, jako kupříkladu vedlejší ulice a často chybějící chodníky. I zde buďte obezřetní na své věci. Pozor také na pouliční prodavače, častokrát se pohybují okolo hotelů, protože doufají, že se jim podaří něco turistům prodat. Někteří z nich jsou až otravní a rázní, je lépe si jich nevšímat a moc se s nimi nezaplétat do hovoru.

Nejlepší cestou, jak navštívit všechna zajímavá místa města, je jet taxíkem či si vypůjčit auto.

Devon House

Panský dům nacházející se v parku a vypadající jako malý palác byl postaven v roce 1881 Georgem Stiebelem (prvním jamajským černým milionářem). V dnešních dnech slouží tento dům jako muzeum. Návštěvníci zde mohou zhlédnout 14 z 24 pokojů, ve kterých je umístěna sbírka antického nábytku.

Downtown

Místem, které zde stojí za vidění je „The Parade“ (Přehlídka) nacházející se na severní straně. Tam se nalézá i St. Williams Grand Park, jenž je takovou malou oázou v oné vřavě starého města. Na severní straně se nachází též Ward Theatre. Jde o nejvýznačnější divadlo v Kingstonu. Jakmile narazíte na tyrkysově natřenou budovu bohatě zdobenou bílými štukaturami, buďte si jisti, že stojíte právě před budovou divadla. Naopak na jihu downtownu narazíte na velkolepý Kingston Parish Church, jehož vznik je datován do konce 17. století. Stojí za to projít se od Parade po King Street k moři, jít podél Toner Street, která King Street křižuje. Krátká procházka vám jistě napoví, že je opravdu potřebná pořádná renovace této části. Přilehlé uličky na západ doporučuji vynechat, není zde bezpečno. I přes to, že jste třeba velcí fanoušci Boba Marleyho, není návštěva Trechtownu doporučována.

Muzeum Boba Marleyho

Muzeum se nachází v domě, kde Bob Marley žil, najdete tu jeho zlaté a platinové desky, mnohá ocenění, kabelu s jeho Biblí a pasem a mnoho dalšího. Také zde můžete zhlédnout videa s rozhovory a záznamy z koncertů.

Národní galerie

Na dvou podlažích zde najdete výstavu prací minulých a současných jamajských umělců. Hlavní pozornost se soustředí na sochy a malby od Edny Manley. K vidění jsou též působivé sochy a obrazy od Shephard Kapo. Další vchod vede do oddělení věnovaného africkému umění.

Ubytování

Ubytovat se můžete v hotelích různé kategorie, doporučuji se podívat se nejprve na internet, abyste již před odletem měli o nabídce přehled.

Pláže, sport a zábava

Veřejné pláže okolo Kingstonu nejsou příliš atraktivní, ani nejsou dobře udržované. Copacabana leží směrem k Morant Bay, pláže Hellshire jsou na jihozápad od města. Ale pokud máte čas pár hodin, můžete jet rybářskou lodí z Port Royal na Lime Cay, což je malinký a malebný ostrov s pěknou písečnou pláží.

Jestliže jste příznivci golfu, můžete v Kingstonu využít dvou golfových hřišť.

V případě, že toužíte po nějaké večerní zábavě, můžete navštívit divadla jako např. Ward Theatre, Little Theatre Movement (zde jsou většinou taneční představení) nebo vyzkoušet nějaké místní kluby či diskotéky. Mezi nejvíce navštěvované patří Asylum Night Club (občas jsou zde pořádány i živé koncerty), Countryside Club (je to venkovní klub s bohatým programem), Mingles (útulný bar, který využívají i místní lidé k posezení s přáteli po práci), Cactus Nightclub (často zde živě vystupuje nějaká hvězda reggae).

Nákupy

V Kingstonu naleznete řadu obchodních center, která se mohou pochlubit rozsáhlými nákupními možnostmi. Record Plaza má velmi dobrý výběr hudby, zejména reggae a taneční hudby. V tomto obchodním středisku je také pobočka kvalitního knihkupectví Sangster´s. Ty nejlepší umělecké a řemeslné výrobky jsou k dispozici v Patoo, Upper Manor, Park Plaza, Constant Spring Road, stejně tak i v několika obchodech za Devon House.

Výlety do okolí

Blue Mountains (Modré hory)

Tyto mohutné skalnaté hory jsou vulkanického původu a v nejvyšším bodě dosahují 2256 metrů. Z hor se vám naskytne krásný výhled, stačí si vzít pohodlnou obuv a jít. Předem se pouze připravte na to, že cesty jsou často strmé a teplota vzduchu je kolikrát hodně nízká. Odměnou za vynaloženou energii je pohled na křišťálově čisté toky řek, malé vodopády, motýly, ptáky, kávové plantáže a zelené hřebeny. Najdete zde dokonce hotel v 1000 metrech či kavárnu s terasou.

Port Royal

Malá rybářská vesnice leží na konci úzkého neúrodného výběžku, napravo od vjezdu do Kingstonského velkého a přírodního přístavu. Tato strategická pozice byla objevena velmi brzy a na nejkrajnějším cípu byla postavena mohutná Karlova pevnost. Je jednou z nejlepších a nejzachovalejších pevností na ostrově. Navštívit zde můžete také malé přímořské muzeum a výstavu týkající se historie Port Royal. Za zdmi se nachází tzv. Giddy House, který je nakloněn v neobvyklém úhlu, jelikož jeho půlka je zabořena do písku. K této raritě došlo po zemětřesení v roce 1907. Než byl Port Royal zničen zemětřesením a přílivovou vlnou v roce 1692, byl prosperujícím a bohatým pirátským sídlem. Jamajským nejznámějším pirátem byl Henry Morgan.

V dnešní době, zejména o víkendech, sem chodí lidé z Kingstonu na výborně připravované ryby, vždy čerstvé a za přijatelné ceny. Naleznete tu taktéž menší hotýlek, který má malou pláž a samostatný bazén.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11

Články odjinud

Blesk pro ženy

Tajemství královniny kabelky: K čemu ji opravdu používá? Budete překvapeni!
Tajemství královniny kabelky: K čemu ji opravdu používá? Budete překvapeni!

Maminka.cz

Jak přežít období vzdoru? Chce to trpělivost, empatii a nadhled
Jak přežít období vzdoru? Chce to trpělivost, empatii a nadhled